seminar of accidental wisdom: Denisa Tomková, Empowering Aesthetics
7.11.2024
Zapojením se do současné filozofie a feministické, queer a dekoloniální (umělecké) teorie (Sara Ahmed, Judith Butler, Angela Dimitrakaki, Boris Groys, Jack Halberstam, Grant Kester, Ewa Majewska, Paul B. Preciado, Legacy Russell, Madina Tlostanova, atd.) tato přednáška zdůrazňuje posun v chápání uměleckého díla a estetické zkušenosti, která je trvalá, spíše než okamžitá, a přitahuje pozornost k určité komunitě. Předmětné projekty jsou vytvářeny s ohledem na umělce a širší komunitu nebo rodinu a vznikají v intersubjektivním propojení s ostatními. Přednáška propojuje případové studie ze středoevropského postsocialistického regionu (Česká republika, Maďarsko, Polsko a Slovensko), aby ukázala, jak může umění poskytnout kritickou podporu genderovým, sexuálním a rasově znevýhodněným skupinám. Estetika zmocnění je nejen naléhavá a kritická, ale také osobně zásadní. Tyto praktiky reagují na vzestup nacionalismu, homofobie, transfobie a xenofobie v regionu. Estetika zmocnění plní důležitou funkci v narušování těchto narativů, přičemž přispívá k tvorbě inkluzivní kolektivní paměti, která emancipuje systematicky marginalizované jednotlivce a komunity.
Přednáška představuje výzkum, který je součástí připravované knihy Denisy Tomkové Empowering Aesthetics. Contemporary Art from Post-Socialist Central Europe (Bloomsbury, 2025). https://www.bloomsbury.com/.../empowering-aesthetics.../
Denisa Tomková je odborná asistentka na Katedře teorie umění a uměleckých děl na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze. Její monografie Empowering Aesthetics: Contemporary Art from Post-socialist Central Europe vyjde v nakladatelství Bloomsbury v roce 2025. Přednášela dějiny moderního a současného umění na Centru audiovizuálních studií na FAMU v Praze. Byla kurátorkou redakčního programu v Kunsthalle Bratislava na Slovensku (2022–23), kde vedla projekt Critical Thinking Series a editovala antologii Wandering Concepts/Putujúce koncepty (2023). V roce 2023 Tomková kurátorovala (společně s Kvet Nguyen) první skupinovou výstavu umění vietnamské diaspory na Slovensku s názvem Nhớ: The Space Between One End and the Other v bratislavské Kunsthalle. V letech 2021–2022 byla Tomková výzkumnou pracovnicí a stipendistkou pro kurátorství a publikace v SixtyEight Art Institute v Kodani. V letech 2019 až 2021 pracovala pro Evropský romský institut pro umění a kulturu (ERIAC) v Berlíně jako výzkumnice, kurátorka a koordinátorka projektů. Jako výzkumnice v ERIAC provedla komplexní mapování romského hmotného dědictví v muzeích a galeriích v Evropě i mimo ni. Jako kurátorka pracovala na projektu Secondary Archive, online platformě věnované práci žen umělkyň ze střední a východní Evropy. V letech 2015 až 2018 byla členkou mezinárodního výzkumného projektu „Comparing WE’s. Cosmopolitanism. Emancipation. Postcoloniality“ na Univerzitě v Lisabonu.